Partnerství škol – Německo

Naše škola spolupracuje se základní školou Meusebach Grundschule v Geltow v Německu. Od  třetí třídy děti z obou škol začínají navazovat kontakty díky výtvarným a jazykovým pracím a v komunikaci pokračují i během čtvrté třídy. V páté třídě mají možnost zúčastnit se oboustranného výměnného pobytu. Komunikačním jazykem projektu je angličtina jakožto první cizí jazyk vyučovaný na obou školách.

Školní rok 2022/2023

Po tříleté odmlce jsme konečně mohli obnovit výměnné pobyty žáků 5. tříd. V květnu nás navštívilo 14 německých dětí a v červnu jelo 15 našich dětí do Německa.

Pobyt v Praze 9.  – 12. 5. 2023

Přihlásila jsem se na výměnný pobyt do Německa. Jako první přijeli Němci k nám. Těšila jsem se, až ji nebo jeho poznám. Přidělili mi Maxe. Ze začátku bylo složité s ním navázat kontakt, protože se Němci bavili mezi sebou. Později odpoledne, když jsem byla já, on a máma na výletě, už jsme si začali povídat. Bavilo mě, že jsme mezi sebou mluvili anglicky. Ale to celé není jenom o mluvení, program byl také úžasný! V úterý byl sportovní den a po obědě jsme se šli podívat na hady, varana a gekona. Ve středu jsme prošli celou Prahu!:-) Byli jsme se podívat na Karlův most, Pražský hrad, Václavské náměstí, na Orloj a vylezli jsme i na Petřínskou rozhlednu. Po pravdě, bolely mě nohy. A ve čtvrtek jsme nejprve ve škole vyráběli v dílně strom života (přívěsek) nebo misku z proutí. A po obědě jsme šli do Zoo! Celé tři dny jsem si užila! Jestli budete mít tu možnost také, nenechte si to ujít.
Magdaléna Novotná (5.B)

Geltow 12. – 16. 6. 2023 

Do Německa jsme odjížděli v pondělí kolem desáté hodiny ráno a na místo jsme přijeli ve čtyři hodiny odpoledne. Cesta byla dlouhá, ale jeli jsme minibusem a měli přestávky na záchod a jídlo (v autobuse se nesmělo jíst). Německé děti už na nás čekaly ve škole. Přivítali jsme se, najedli se a jeli jsme do našich rodin. Ole mi ukázal jejich dům a můj vlastní pokoj. Další dny jsme měli ve škole různé programy, např. workshopy, cirkus, výlet do muzea, atd. Do školy jsem s Olem jezdil autobusem. Bylo to  kousek. V rodině pro mě vymýšleli různé aktivity. Byli jsme v aquaparku, koupali jsme se v řece, zkoušel jsem paddleboard, měli jsme piknik a s klukama jsem hrál nintendo (Mario Kart) nebo basketbal. Měl jsem obavy, že se s nimi nedorozumím, ale když jsem něčemu nerozuměl, tak jsem poprosil Oleho mámu, která mi to lépe popsala. On měl mladšího brášku Bena, který moc neuměl anglicky, ale vždy jsme našli způsob, jak se dorozumíme. Byli na mě hodní a fakt jsem si to tam moc užil!! Kdybych mohl jet znovu, určitě bych jel.
P.S. pokud budeš bydlet kousek od řeky, doporučuji vzít si repelent na hovada:-))))
Matěj Smutný 5.B

 

Školní rok 2021/2022

Pilně pokračujeme v korespondenci s dětmi z Meusebach Grundschule. Naše děti ze 3. – 5. tříd vytvořily vánoční přáníčka, dopisy o sobě, o svém dni a o svém domě či bytě. Těšíme se na balíček z Německa a přejeme si, abychom už brzy mohli obnovit výměnné pobyty.

Školní rok 2019/2020

Prosinec 2019
Děti ze 3. – 5. tříd posílají do Německa balíček s dopisy, které vytvořily v hodinách angličtiny.

 

Školní rok 2018/2019

I tento školní rok jsme pokračovali ve spolupráci s Meusebach Grundschule Geltow. Během roku si 3. – 5.třídy obou škol vzájemně posílaly práce z hodin angličtiny a výtvarné výchovy. V květnu a červnu proběhly pobyty pro děti z 5. tříd. Do Prahy nás letos přijelo navštívit 19 německých dětí a do Geltow jelo 18 českých dětí. Oba týdny se povedly, ačkoli v Praze jsme v květnu málem zmrzli a naopak v Geltow v červnu byla tropická vedra. Takto děti pobyty zhodnotily:
Eliška Anna Hubičková, 5.A

Pobyt v Praze
Když přijeli Němci, hrozně jsem se těšila. To jsem ale nevěděla, že moc neumějí anglicky. Každý Čech měl pár vět o důležitých místech ve škole (např. knihovna, jídelna, atd.). Každý byl podle mě nervózní, ale to je normální. Po prohlídce školy bylo menší pohoštění. Pak jsme odcházeli domů. Tam se Němci seznámili s rodinou, sbalili si věci na přespávání, najedli se a znovu šli do školy. Tam jsme plnili úkoly a měli jsme pizzu. Pak jsme šli spát. Ráno jsme šli ven. Byli jsme na hřišti a potom šli do ekocentra, kde byli hadi. Ve středu jsme šli do Prahy. Měli jsme papíry, na kterých byly úkoly, které jsme plnili. Navštívili jsme Karlův most nebo Petřínskou rozhlednu. Ve čtvrtek jsme byli v zoo. Párkrát jsme měli rozchod a jeli jsme lanovkou. Cestou v zoo Němec učil Čecha říct tři zvířata v němčině a Čech Němce také tři zvířata, ale v češtině. V pátek jsme měli lekci street dance. Bylo to  celkem dobré.  Potom Němci dělali něco v keramice a pak pletli košíky. Bohužel pak museli odjet. V tu dobu jsme si s mojí Němkou nejvíc rozuměli.

Pobyt v Německu
Po příjezdu jsme šli do školy a každý Němec ukázal Čechovi školu. Také jsme měli občerstvení. Potom jsme odcházeli do rodin. Většina lidí šla na pláž. Druhý den jsme měli společné vyučování. Potom jsme měli lekci cirkusu. A znovu jsme šli do rodin. Ve středu jsme jeli do Postupimi, kde to bylo vážně hezké. Byli jsme třeba v nádherném parku, ae problém byl, že bylo hrozné vedro. Ve čtvrtek byl dětský den, takže jsme měli v mobilu nějakou aplikaci a plnili jsme úkoly. V pátek jsme měli parkourové workshopy, hudební workshopy (skládali jsme písničky) a malovali jsme sami sebe. Potom jsme odjížděli. Moc se mi tam líbilo!

Klára Gerbelová, 5.A
Deník z Německa
Cesta
Tak už cesta mě překvapila. Rodiče říkali, že pojedeme asi 5 hodin, ale když jsme s kamarádkami koukaly na Mamma Mia a Madagaskar, tak to uběhlo celkem rychle. Řidič byl velmi vyrovnaný a klidný, i když jsme si z reproduktoru pouštěli písničky, které řvaly přes celý autobus. Takže i když bylo velké vedro, tak cesta za ***** (5/5 skvělé).
Příjezd
Přijeli jsme asi o půl čtvrté a už tam na nás všichni čekali. Všichni jsme byli velmi překvapení, jak malinká škola to je, ale vedle už staví další budovu, od které si hodně slibují. Všichni rodiče byli velmi milí, ale většina z nich neuměla moc anglicky. Dali jsme si občerstvení (bylo moc dobré:-) a naše partnerské děti nás provedly po škole. Mají tam krásnou školu – takovou, kde se všichni znají.
Ten den se ještě někteří byli koupat v jezeře.
Další dny bylo stále neskutečné vedro, ale chodili jsme do jezera, někdo i na loďku, do bazénu…
Lodička
V úterý odpoledne jsme se s tatínkem mojí partnerské holčičky, s ní a ještě s jednou rodinou byli projet na loďce. Uprostřed jezera jsme zastavili a naskákali do vody. Bylo zrovna vedro, takže super.
Cirkusový workshop
Tak to se mi velmi líbilo, protože vždy předvedli nějaké vystoupení a nechali nás to vyzkoušet. Bylo tam například žonglování s míčky i šátky, roztáčení talíře na tyčce, stoj na cirkusovém balonu a   jednokolka. Ty holčičky, které nás to učily a předváděly nám to, byly velmi šikovné.
Parkour workshop
Tak to bylo tedy něco! Chvílemi to vypadalo, že se někomu něco stane, ale naštěstí jsme odešli jen s pár modřinami a škrábanci. Naučili jsme se například „speed-step“ a další… Byla to zábava, stále jsme skákali po schodech a přes zábradlí.
Hudební workshop
Tak to jsme skládali písničku o Geltow. To jsme se nasmáli, jaké jsme vymysleli rýmy (upozorňuji, že musely být v angličtině). Ale písnička nakonec vznikla a k ní nám hrál místní písničkář a textař Ruben (příjmení už si nepamatuji). Takže zábava…
Výtvarný workshop
No, to to dopadlo. Přes propisovací papír jsme obkreslovali svoji fotku na dřevo. Potom jsme to vybarvili. Nakonec si nikdo nebyl podobný:-).
Bylo toho ještě 100x více, ale to bych psala asi 100 let. Tohle je to, co mě nejvíc zaujalo. Všem, co váhají, vřele doporučuji!!! Naučili jsme se používat angličtinu a ještě zábavnou formou. Doporučuji moc!!!

KVĚTEN – ČERVEN 2018

V závěru školního roku opět proběhly výměnné pobyty pro vybrané děti z 5.tříd. V týdnu 28. 5. – 1. 6. jsme strávili krásný slunečný týden v Geltow a 18. 6. – 22. 6. jsme prožili vskutku tropický týden v Praze. Děti z 5.B napsaly o pobytech stručnou zprávu:
Všechno začalo dlouhou cestou do Německa, poté však trošku zábavnější ubytování. První den jsme byli ve škole, kde bylo jiné to, že měli delší hodinu a delší přestávku a tehdy chodili ven. Další dny jsme obcházeli okolní města, třeba Brandenburg a Postupim. V Brandenburgu jsme si také tiskli tašky. Poté v Postupimi jsme byli v zámeckém parku Sanssouci. Poslední den jsme měli workshopy, např. tancování, parkour, hudba – složili jsme si vlastní písničku! Myslíme, že to stojí za zkoušku!!!
O dva týdny později Němci přijeli k nám do Prahy. Také se dívali na naše vyučování. Další dny jsme šli do Prahy a do zoo. Nejvíc nás bavilo sbírání podpisů cizinců na Karlově mostě. Poslední den jsme měli zábavu v Ďáblickém háji a taneční workshop. Týden utekl rychle!

Listopad 2017

V listopadu nás v rámci programu Erasmus na týden poctila svou návštěvou paní ředitelka Nebel z Meusebach Grundschule. Návštěvu jsme samozřejmě  využili k předání dopisů a dárků.

 

Červen 2017

V týdnu od  19. do 23. června proběhla druhá část výměnného programu pro páté třídy. 16 českých dětí v doprovodu pana učitele Forejta a paní učitelky Nykrýnové odjelo na pět dní do městečka Geltow, aby si vyzkoušely pobyt v rodinách a poznaly život vrstevníků v cizí zemi. Základní škola Meusebach Grundschule připravila bohatý program. Děti se zapojily do vyučování, navštívily místní tkalcovnu a kostel, podnikly výlet do městečka Brandenburg a Postupim a v odpoledních a večerních hodinách se zapojily do života hostitelské rodiny. Děti bez problémů zvládaly komunikaci v angličtině a velmi rychle se adaptovaly na cizojazyčné prostředí. Velkou výhodou pro ně bylo, že už se s dětmi, u kterých bydlely, znaly z první části výměnného programu. Pobyt v Německu proběhl úspěšně a byl pro děti velkým přínosem v jazykové a osobnostní rovině.

Květen 2017

Druhý výměnný pobyt

V květnu přijely na pětidenní návštěvu děti z 5. a 6. třídy z Geltow. O tomto krásném týdnu přináší zprávu žačka 5. třídy.

Výměnný pobyt

Děti z Německa k nám přijely v pondělí ve tři. V pět si pro nás měli přijet rodiče a mezitím jsme se měli seznámit a provést je po škole. Když děti přijely do rodin, ve kterých budou následujících pět dnů bydlet, seznámily se s celou rodinou. V úterý jsme měli být v osm ve škole a první tři hodiny jsme se učili. Další dvě hodiny jsme hráli florbal, přehazovanou a vybíjenou. Odpoledne jsme šli do hvězdárny a viděli jsme Merkur a Slunce. Potom jsme šli na přednášku o planetách. Protože byl výklad v češtině, museli jsme jim to překládat do angličtiny. Ve středu jsme měli sraz v osm před školou a jeli jsme do centra Prahy. Šli jsme Karlovou ulicí na Karlův most a z něj na Petřín. Po cestě jsme plnili různé úkoly. Do školy jsme se vrátili kolem třetí hodiny. Pak jsme šli domů. Asi polovina potom šla na Laser Game. Ve čtvrtek jsme byli před školou v osm a vyrazili jsme do zoo. V zoo jsme viděli hodně hezkých zvířat a užili jsme si to. Po zoo šli někteří do aquacentra Šutka. V pátek jsme měli přijít v osm do školy i s kufry. První dvě hodiny jsme měli bojovku Němec s Čechem. Další dvě hodiny jsme mohli plést košíky nebo jsme mohli dělat keramiku. Pak už jsme jen čekali, až přijede autobus a Němci odjedou.

Eliška Žambochová, 5.B

Prosinec 2016

Děti z obou škol poslaly balíčky plné krásných dopisů, vánočních přáníček a výrobků. Všichni se vždy na balíčky moc těší a mají z nich velikou radost!

Květen 2016 – Návštěva dětí z Německa

V květnu nás na 5 dní navštívily děti z Meusebach Grundschule. Bydlely v rodinách dětí z 5. tříd a prožily týden nabitý bohatým programem. Doufáme, že přátelství navázaná v tomto krásném týdnu budou pokračovat i v budoucnu.

Duben 2016

V polovině dubna přijeli na jednodenní návštěvu naší školy učitelé z Německa.

Prosinec 2015

Vánoční balíček od 3. a 4. tříd, který jsme poslali našim kamarádům z Meusebach Grundschule, byl plný dopisů, vánočních přáníček, nechyběly ani křížovky a obrázkové čtení v angličtině. Těšíme se na odpověď!

První výměnný pobyt – září 2015

První pobyt v Německu je za námi! V září odjelo 20 dětí z 5. tříd na týdenní pobyt za svými vrstevníky z partnerské Meusebach Grunschule Geltow. Výměnné pobyty jsou vyvrcholením tříleté komunikace s paralelním ročníkem na jmenované škole. Děti bydlely v rodinách německých dětí a škola jim připravila bohatý program na celý týden. Výlet byl pro děti úžasným zážitkem a všechny zvládly cizojazyčné prostředí na jedničku! Moc se těšíme, až budeme na jaře 2016 hostit na oplátku u nás v Praze naše milé kamarády z Německa.

Srdečný dík za nádherný týden patří škole, učitelům a paní ředitelce M. Nebel a zejména nesmírně milým rodinám, které ubytovaly naše děti!

Velikonoce 2015

Do Německa posíláme balíček s dopisy od třetích tříd. Některé děti děti psaly o své rodině, jiné svém oblíbeném zvířátku, třída 3.B vytvořila velikonoční přaníčka a 3.A přispěla hádankami o zvířatech. Třída 4.A posílá dopis s putovním panáčkem Flat Stanleym, který k nim v dopise přišel z USA a po krátkém pobytu v Praze byl poslán do další země.

Leden 2015

Pokračujeme v dopisování si s dětmi z Meusebach Grundschule.

Třeťáci byli kreativní a vytvořili různá Vánoční přáníčka a dopisy o sobě, svých zálibách nebo rodině. Doufáme, že se dětem ze třetí třídy v Německu budou líbit!
Čtvrťáci se skvěle zhostili úkolu představit naši školu. Každá třída společnými silami vyrobila domeček, který školu představuje a do okének vepsali nejrůznější informace o budově, svém rozvrhu, učitelích a oblíbených i neoblíbených předmětech.
Balík s výtvory dětí jsme poslali do Německa těsně před Vánoci. Těšíme se, až v lednu přijde i něco pro nás!

Květen 2014

Na konci května nás přijela navštívit paní ředitelka Geltowské základní školy Monika Nebel se svým manželem.

Po škole ji v německém jazyce prováděly žákyně z 9. třídy. Paní ředitelka navštívila děti ve třetích třídách, které si pro ni připravily písničku v angličtině, češtině, na zobcovou flétnu a dokonce i sólové vystoupení na housle a předaly jí pohled Prahy se svými podpisy pro Geltowské děti. Podívala se také do druhých tříd na hodinu angličtiny, v tělocvičně pak shlédla krátké vystoupení zumby. Navštívila i výuku Aj v 5. třídě a Nj v 6. třídě. Jsme moc rádi, že se děti mohly s paní ředitelkou setkat a těšíme se na pokračování projektu v příštím roce.

Prosinec 2013

O Vánocích vytvořily děti ze třetích tříd pro své zahraniční spolužáky vánoční přáníčka.

Prosinec 2013

Geltowští žáci ze třetí třídy nám o sobě napsali. Dopisy jsme vyvěsili na nástěnku vedle ředitelny.

Listopad 2013

Práce našich třeťáků z hodin angličtiny, které jsme poslali dětem do Německa.

Partnerství s Meusebach Grundschule v Geltow

Již delší dobu jsme se snažili zprostředkovat dětem přímý kontakt s jejich vrstevníky v některé zahraniční škole. Cílem je prohlubování praktické znalosti cizích jazyků a navázání mezilidských vztahů s dětmi z odlišné sociokulturní oblasti.

Na podzim 2013 začala spolupráce mezi třetími třídami ZŠ Žernosecké a Meusebach Grundschule v Geltow v Německu. Děti z obou škol vytvořili v rámci hodin angličtiny  projekty o sobě a svých zálibách. V prosinci ve   výtvarné výchově naše děti malovaly obrázky s tématikou českých Vánoc a vyráběly vánoční přáníčka pro své nové kamarády v Německu, děti z Geltow vyrobily společně knížečku o vánočních zvycích.

Práce našich dětí jsme poslali na Geltowskou základní školu a děti nedočkavě čekaly na odpověď. Balík s dopisy z Německa  jim udělal velkou radost, společně jsme dopisy od dětí  četli a vystavili je na nástěnce vedle ředitelny.

Na jaře se pustíme do dalších prací v angličtině, které opět budeme posílat do Německa a touto formou se budou děti tento rok poznávat.

O tom, jak konkrétně bude vypadat spolupráce v následujících dvou letech, se můžete podrobně dočíst ve smlouvě o spolupráci obou partnerských škol.