Mezinárodní projekt EDISON

V současné době plánujeme uskutečnění dalšího ročníku, který se bude konat v termínu 29. 1. – 1. 2. 2024. Stane se tak za finanční podpory Nadačního fondu Žernosecká Sovička.

 

Edison na ZŠ Žernosecká 26. 1. – 31. 1. 2020

Poslední lednový týden na Základní škole, Praha 8, Žernosecká 3 probíhal v netradiční atmosféře. Nebylo to však kvůli vysvědčení, ale díky projektu Edison, ke kterému jsme se rozhodli letos poprvé připojit.

Tento projekt organizuje česká pobočka mezinárodní studentské organizace AIESEC a jeho náplní  je zprostředkování návštěvy vysokoškolských studentů ze zahraničí, kteří seznamují české žáky se svojí zemí a její kulturou. Prezentace a veškerá komunikace se odehrává anglicky.

Pro nás projekt začal už v neděli 26. ledna na stanici metra Ládví, kde si studenty vyzvedly hostitelské rodiny našich žáků, které jim po celý týden zajišťovaly ubytování. Další den v pondělí ráno pak po přivítání s vedením školy studenti rovnou zamířili do tříd.

Měli jsme opravdu štěstí na otevřené a pozitivně naladěné mladé lidi z Argentiny, Řecka, Indonésie, Ruska, Indie, Španělska a Taiwanu.  Připravili si pro nás zajímavé prezentace i aktivity a zvládli zaujmout jak úplně malé žáčky, tak i dospívající mládež. Jen pro příklad, s  prvňáčky si zatančili papuánský taneček, s většími dětmi kreslili vlajky, větší děti zkoušely psát svá jména azbukou, řeckými i indickými znaky, učily se čínsky a indonésky pozdravit. Vyšší ročníky se dozvěděly mnoho zeměpisných a kulturních zajímavostí, už vědí, co je maté,  líbil se jim Kevin z Taiwanu, když hrál na kytaru svoji písničku. S žáky osmé třídy si studenti zahráli  badminton a, pro ně neznámý, florbal.

Abychom pomohli studentům s orientací ve škole a s komunikací hlavně s menšími dětmi, domluvili jsme jim šikovné pomocníky z devátých tříd. Ti je po celý týden doprovázeli, tlumočili a pomáhali s počítačem nebo organizací aktivit ve třídě. Zakrátko se z nich staly sehrané dvojice, které se setkávaly i odpoledne po vyučování.

Celá škola si týden velice užila, projekt přinesl do hodin oživení, žáci i učitelé se na chvíli přenesli do dalekých zemí. Uvědomili jsme si, jak je výuka cizích jazyků důležitá pro porozumění mezi lidmi. Protože jsme získali příznivé ohlasy z řad žáků, učitelů, hostitelských rodin i samotných studentů, považujeme akci za přínosnou a s projektem Edison počítáme i pro příští rok.

Ing. Blanka Dostálová, Eva Nykrýnová ZŠ Žernosecká