Partnerství škol – Slovensko

Naše škola v rámci projektu Záložka do knihy spojuje školy začala v letošním roce spolupracovat se Základní školou s mateřskou školou v Horní Vsi, v Trenčínském samosprávném kraji. Spolupráce byla vyhodnocena oběma stranami jako velice přínosná, příjemná, a efektivní.

Říjen 2017

Záložka do knihy spojuje školy letos i v ZŠ Žernosecké

Naše škola ZŠ Žernosecká se letos do projektu Záložka do knihy spojuje školy, jehož letošním tématem byl Tajuplný svět příběhů, zapojila poprvé. Partnerskou školou se pro nás stala Základní škola s mateřskou školou v Horní Vsi, v Trenčínském samosprávném kraji. Vřelou a poměrně i častou mailovou komunikací jsme se domluvili na zaslání 79 záložek.
Zúčastnily se třídy 4. A, 5. C a 5. D. Moc děkuji paním učitelkám Ing. Jiřině Oličové, Mgr. Olze Tománkové a Mgr. Veronice Výletové a všem žákům za zájem o projekt a za zapálené zapojení se. Záložky měly své kouzlo, styl a příběh.
V jedné ze tříd jsme jako inspiraci pro tvoření vybrali čtení Knihovnických pohádek autorky Zuzany Pospíšilové (například Jak vznikla první kniha, čtení o knižních skřítcích Knižnících či Knižní šifrování).
Technikou ztvárnění byly jednak barevné papíry a z nich pak skládání záložek v podobě nejrůznějších zvířátek či postaviček, výroba soviček, kterou máme ve znaku naší školy či laminování vybarvených záložek nejrůznějšími technikami, které děti ozvláštnily vlastnoručně vyrobenými bambulkami. Také byly použity na výrobu záložek různé textilie.
Naše škola má ve svých řadách poměrně hodně slovenských dětí, z nichž jedno ještě vloni bydlelo velice blízko adrese naší partnerské školy. Na Slovensko děti zaslaly i dva dopisy, z nichž jeden byl ve slovenštině.
Záložky měly i netradiční tvary, například v podobě hrníčků s čajovým sáčkem, které jsme poslali paním učitelkám na Slovensko.
Zásilku záložek jsme očekávali s velikým napětím. Když záložky dorazily, kromě nádherných výtvorů nás čekal i pozdrav v podobě básničky, kterou přečetli „naši“ slovenští žáci. Děti pak nadšeně tleskaly. Rozdávání záložek bylo složité, proto jsme se volili losování. Děti podle vylosovaných čísel jednotlivé záložky obdržely. Všem vydržel úsměv na tváři po celý den a vím, že záložky od nových slovenských partnerů zdobí nejednu knížku z naší školní knihovny.
Dostali jsme i scany fotografií slovenských dětí, které pro nás záložky vyrobily, tužku, diář a pohledy Nové Vsi.
Moc děkujeme za možnost se projektu zúčastnit, nejen že vyrábění děti bavilo, ale v rámci budování nových vazeb to velice potěšilo hlavně “naše “ slovenské žáky ZŠ Žernosecká.

Email ze Slovenka..

Ano zalozky sme dostali. Deti boli nadsene velmi kraaasne a citali si aj listy, ktore napisali Vasi ziaci. Velmi sa potesili nosia si ich do skoly a pouzivaju ich na hodinach. Dakujeme aj za zalozky pre nas. Obrovska radost nasich detiii….A deti boli prekvapene, ze mate ziaka aj zo Slovenska…. Spolupraca vynikajuca…
Pozdravujeme….

Dopis ze Slovenska 2017

 

Říjen 2018

Záložka do knihy spojuje školy letos i v ZŠ Žernosecké

Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave vyhlásily u příležitosti Mezinárodního měsíce školních knihoven 2018 již 9. ročník projektu  Záložka do knihy spojuje školy, jehož letošním tématem bylo „Pohádky, bajky, pověsti a příběhy neznají hranice“.
Cílem projektu je navázání kontaktů mezi českými a slovenskými základními  školami a osmiletými gymnázii a podpora čtenářství prostřednictvím výměny záložek do knih. Žáci vytvoří v rámci projektu záložky do knih, na nichž libovolnou technikou ztvární letošní projektové téma, a vymění si je s partnerskou slovenskou školou.
Naše škola ZŠ Žernosecká se letos zapojila podruhé a opět jsme se rádi stali partnery Základní školy s mateřskou školou v Horní Vsi, v Trenčínském samosprávném kraji. Na Slovensko jsme zaslali 77 záložek. Zúčastnily se celé třídy 2.C, 3.B, 3.C a žákyně 6.A a 6.B. Moc děkuji paním učitelkám Bc. Aleně Hanzalové, Mgr. Ladě Melicharové, Tereze Štarhové, Mgr. Kateřině Vlachové a všem žákům za zájem o projekt a nápadité ztvárnění záložek inspirované například Pohádkou o řepě, Pohádkami ovčí babičky či Příběhy Macha a Šebestové.
Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 1 096 škol s celkovým počtem 130 002 žáků, z toho z České republiky 320 škol (33 805 žáků) a ze Slovenské republiky 776 škol (96 197 žáků). Dne 31. 10. 2018 byl projekt ukončen.
Zásilku záložek jsme očekávali s velikým napětím a dočkali jsme se! Když záložky dorazily, čekal nás, kromě nápaditě zpracovaných záložek inspirovaných pohádkovými postavičkami a zvířátky, i pozdrav v podobě třech dopisů. V jednom byla zcela nově vymyšlená pohádka jen pro naše žáky s názvem „O Zajačikoch“. A české děti si ji moc užily, skvěle jí porozuměly. Rozdávání záložek proběhlo osvědčeným losem.
Moc děkujeme za možnost se projektu zúčastnit, nejen že vyrábění žáky bavilo, ale v rámci budování nových vazeb to velice potěšilo hlavně „naše“ žáky ZŠ Žernosecká, kteří mají mnoho příbuzných na Slovensku.

Říjen 2019

Záložka do knihy spojuje školy 

Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Slovenská pedagogická knižnica v Bratislavě vyhlásily u příležitosti Mezinárodního měsíce školních knihoven 2019 jubilejní 10. ročník projektu  Záložka do knihy spojuje školy, jehož letošním tématem bylo „List za listem – baví mne číst“. Do projektu se přihlásilo 1163 škol s celkovým počtem 131 889 žáků, a to z České republiky 423 škol s celkovým počtem 42 011 žáků a ze Slovenské republiky 740 škol s celkovým počtem 131 889 žáků. Naše škola ZŠ Žernosecká se letos zapojila potřetí a opět jsme se rádi stali partnery Základní školy s mateřskou školou v Horní Vsi, v Trenčínském samosprávném kraji. Na Slovensko jsme zaslali 74 záložek. Zúčastnily se celé třídy 2.B, 3.C a žákyně 6.A, 6.B. a 6.C. Moc děkuji paním učitelkám Bc. Kristíně Kubíčkové, Tereze Štarhové a Ing. Lucii Řehořové za pomoc při vyrábění nápaditých záložek, s kterými jsme našim kamarádům ze Slovenska udělali radost. Žáky inspirovala Knížka Motýli odkud se berou?, dále klasické pohádky s knižními hrdiny Ferda Mravenec, Víla Amálka, Rákosníček, Malá čarodějnice či Pejsek a kočička. Starší žákyně v pracovních činnostech vyráběly záložky z dýhy ubrouskovou technikou. Třída 3.C zaslala svůj osobní dopis. Za rok se zase těšíme!